FESTIVAL NAKS Teatri Kodus 2024

Festival NAKS 2024 tutvustab noore vaataja teatri mitmekülgsust, hajutab kunstilisi ja temaatilisi piire ning suhtleb publikuga ausalt. Vaatajateni jõuab teater kogu oma kirevuses: näeb visuaal- ja nukuteatrit, sõna-, tantsu- ja muusikalavastusi ning nüüdistsirkust. Programmi koostamisel on mõeldud sihtrühmadele, kellele üldjuhul leidub teatrite repertuaaris vähem elamusi, näiteks beebid või erivajadusega noored (st kuulmis- ja nägemispuudega ning autismiga lapsed ja noored).


Festivali põhiprogrammi kuuluvad üksteist lavastust Eesti teatrimaastikult ning viis välislavastust. Lavastustes on olulisel kohal (originaal)muusika ja liikumine. Lisaks toimuvad töötoad, laste- ja noortekultuuri konverents, avalik näidendilugemine, arutelud ja vestlusringid. Kohal on väliskülalised ning -trupid Põhja- ja Baltimaadest, Slovakkiast ja Šotimaalt.

Festival NAKS 2024 on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.
Kogu programmi leiab festivali kodulehelt. 


 
T, 5. novembril kell 10.00 ja 11.30
Katanari “Cabinet Alive!” ("Elu kapis!", Slovakkia)

Keel: sõnadeta
Žanr: nukulavastus
Sihtgrupp: 2+
Kestus: 30 min

Maagiline sõnatu nukulavastus "Elu kapis!" on visuaalne maiuspala väikeste nukkude ja objektidega, kes tahavad rohkem kui vaid klaasi taga poseerida. Saagu nad näituse, moelava ja veiderdava kabaree koosluses oma 5 sekundit kuulsust. "Cabinet Alive!" on 30-minutiline sõnadeta kutse kujutada ette, mida teevad asjad siis, kui me neid ei vaata. Kõike seda saadavad erinevad pillid, kellamäng ja mängutooside helinad.

Autor ja etendaja: Katarina Cakova

PILETID 

 
K, 6. novembril kell 10.00 ja 12.00
Eesti Noorsooteater "Lenda-lenda, röövik"

Keel: sõnadeta
Žanr: nukulavastus
Sihtgrupp: 3+
Kestus: 30 min

Kes koorub munast? Kes roomab ringi ja sööb? Kes lendab metsa kohal?

„Lenda-lenda, röövik” jutustab loo otse loodusest: sellest, kuidas väikesest puulehele munetud munast koorub ärgas ja isukas röövik, sellest, kellega röövik kodumetsa avastades kohtub, ning sellest, kuidas temast saab liblikas.

Lavastus kutsub teadvustama silmale esmapilgul märkamatuks jäävat elu, innustades nii väikest kui suurt vaatajat looduses rohkem seisatama, kuulama ja märkama.

Idee autor ja lavastaja Katri Pekri:
Mind huvitab, kas osakestki loodusest, mis on nii üüratu, põhjatu ja võimas, on võimalik teatrisse tuua, ellu äratada. Ja mind paeluvad vestlused lastega. Sellest, kuidas nemad maailma kogevad, mida sellest arvavad. Soovin jutustada neile üht lugu nii ausalt ja otse, kui see looduses on, aga samas ikkagi osalt fantaasiamaailma tooduna, sest loodus võib hetkiti tunduda liiga otsekohene ja isegi karm. Võib-olla meelitab see lugu kedagi pikemalt õues viibima, uurima, avastama. Päriselt nägema.

Osades: Getter Meresmaa, Jevgeni Moissejenko, Karl Sakrits


Idee autor ja lavastaja: Katri Pekri
Dramaturg ja laulusõnade: autor Helena Läks
Kunstnik: Annika Aedma
Helilooja: Liina Sumera
Valguskujundaja: Targo Miilimaa
Etendajad: Getter Meresmaa või Katri Pekri




PILETID 
 
N, 7. novembril kell 13.00
Teoteater ja Nähtamatu Teater „Sõnalausuja. Seal, kus metsamühin alguse sai“

Keel: eesti ja vene keeles
Žanr: lavastus
Sihtgrupp: 12+ ja täiskasvanud nägijad, 7+ vaegnägijad ja pimedad lapsed
Kestus: 40 min

Nähtamatu Teater uurib, kuidas vahendada etenduse kogemist nägemismeeleta, otsides jutuvestmise narratiivi murdvaid vahendeid läbi helimaastike loomise, assotsiatsioonide tekke ja kogeja keha- ja kuulmismälu toel. "Sõnalausuja" on lavastus, mida saavad kogeda nii nägemispuudega inimesed kui ka nägijad, kellelt etenduse kogemise ajaks visuaalne taju silmakatete abil ära peidetakse.

"... Nii nagu lindude laul külvas retkelistes õudu ja hirmu, on sõnade jõul lihtne viis meid mõjutada ja hirmutada. Hirm ja teadmatus on see, mis panevad meid tarduma. Hirm muudab meid väikseks ja kartlikuks ümbritseva suhtes."

"Sõnalausuja. Seal, kus metsamühin alguse sai" põhineb Nikolai Roerichi muinasjutul "Hirmud".

Meeskond: Aljona Tubaleva (Nähtamatu teater), Jane Meresmaa-Roos (Teoteater), Kristjan Kannukene.


PILETID 
 
R, 8. novembril kell 9.15 ja 11.30
Helena Krinal „Kujumuutja“

Keel: eesti- ja ingliskeelne sissejuhatus, lavastus on sõnadeta
Žanr: Interaktiivne tantsulavastus
Sihtgrupp: 6–18 kuud, beebid koos vanematega
Kestus: 30 min etendus + 15 min vaba lava,
suhtlusring, mänguaeg / kokku 45 min

„Kujumuutja“ on väga noorele publikule (6-18 kuud) suunatud interaktiivne tantsulavastus, mis keskendub erisugustele geomeetrilistele kujunditele ja olemasolemise viisidele. See on lummav lugu ühest tegelasest, kes muudkui muutub, pidevalt arenedes, iga uut kuju elevusega tähistades ning samas möödunut mäletades. 6-18 kuu vanused lapsed on oodatud kogu etenduse vältel lavale liikuma, katsuma, häälitsema ja muul moel kaasa lööma. Vanemad lapsed ja täiskasvanud saavad lava ja lavakujundust uurida etenduse lõpus. Etendusele järgneb vabas vormis suhtlusring ja mänguaeg.


PILETID