I KOOLIASTE. Õpitoad 1.-3. klassile

I KOOLIASTME lastele mõeldud õpitubade kestus on 60 kuni 80 minutit, osalustasu alates 7 eurost lapse kohta.  Tunnikirjelduste juures on kirjas, kui konkreetne tund ei ole kohandatav hariduslike erivajadusega õpilastele.

NB! Kõiki mustriteemalisi tunde saab tellida ka kolmest tunnist koosneva sarjana. Sarja kuuluvad tunnid Mustriline maailm, Mõttemustrite maailmas ning Käitumismustrite maailmas.

Info ja gruppide registreerimine:
kadri.toomsalu@mm.ee või telefonil 5554 6623 (T-L 12-17).

 
  
UUS!
REISISELLID

Üks reisisell teab hästi, kuidas võõral maal tere öelda, millised mänguasjad on kõige armastatumad Soomes, Rootsis ja Norras ning oskab jutustada põnevat reisilugu. Koos loendame linde ja saame teada, millised lastele tuttavad linnud on rändlinnud. Reisi jooksul teeme ka pilti ning lõpetuseks plaksutame endale hispaania rütmidega vahva reisi eest! Tund arendab esinemisoskust, rütmitaju, üksteisega arvestamist ja nii verbaalset kui ka kehalist väljendusoskust.

Lõiming: mina ja keskkond, muusika, matemaatika, keel ja kõne, liikumine
Arendatavad pädevused: kultuuri-, väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi- ja ettevõtlikkus-, matemaatika-, keskkonna- ja sotsiaalne pädevus, tunnetusoskused.  
 
  
 UUS!
MIS KEELEL, SEE MEELES

Muuseumis, kus elab hulganisti mängukarusid, otsime karudele sünonüüme ja õpime kui erinevaid karusid olemas on. Seejärel paneme kokku sõnu, mis on peaaegu nagu ’karu’ või ’nukk’. Nii saame teada, et ainult üks täht võib sõna tähendust muuta, sest meie poole võib kihutada hoopis maru või Väike Mukk! Seirame lauldes korralikult ka sõnu, mida kirjutatakse täpselt ühtemoodi, aga millel sellegipoolest on tähendus täiesti erinev! Õpime nime andma oma tunnetele, kirjeldama omadussõnadega ning harjutame naljakas võtmes vabandust palumist.

Lõiming: keel ja kõne, mina ja keskkond
Arendatavad pädevused: tunnetus- ja õpioskused, sotsiaalsed ja enesekohased oskused, teadmised loodusest

NB! Ei sobi keelekümbluseks muukeelsetele õpilastele. 
 
  
UUS!
KEELEST KEELDE 
(eesti keele õppijaile)

Võõrkeelt õppides aitavad end igapäevaelus selgeks teha kehakeel ja pildid. Mänguasjamuuseumis aga teame, et lisaks sellele on muidugi mõista võimas vahend ka mäng! Niisiis õpimegi uusi sõnu ja sünonüüme läbi mänguliste, hoogsate ja lõbusate mängude ja tegevuste. Hüppame pildikeelest kehakeelde, kehakeelest mängukeelde, mängukeelest laulu- ja kunstikeelde ja ta-sa-pi-si oma emakeelest eesti keelde.

Lõiming: eesti keel teise keelena, muusika, kunst, kehaline liikumine
Arendatav pädevus: Eesti keel, õpi-, ettevõtlikkus-, suhtlus-, keeleline ja sotsiaalne pädevus.

NB! Muuseumitund on kohandatav vastavalt klassi tasemele. Sobib keeleküblustunniks!


 
  
UUS!
NÄSSUMINEVATE ASJADE TUND KARU NÄSSUGA

Mõnikord läheb ikka midagi nässu. Kõigil läheb. Vahel isegi päris tihti. Koos muuseumikaru Nässuga harjutame vigadeparandust elulistes valdkondades, nagu suhtlus ja vabandust palumine, prügiga toimimine ja viisakalt käitumine. Vahel aga kisub kiiva hoopis joonistus või teineteise mõistmine. Nässu on sealgi abiks ja vaatame, kas koos läheb nässu või on kergem.

Lõiming: eesti keel, kunst, matemaatika, loodus- ja inimeseõpetus
Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, ettevõtlikkus-, matemaatika- ja õpipädevus
 
  
UUS!
ELLUJÄÄMISKUNSTID

Et me ka nutiajastul oskaksime lõkke jaoks puid üles sättida, erinevaid sõlmi sõlmida, noaga lõigata ja küpsetada ning paar nõelapistetki teha, käärime käised ning hakkame pihta! Õpime ka, mida teha, kui linnas või metsas ära peaksime eksima, ning kuidas käituda, kui märkame hädasolijat.

Lõiming: eesti keel, inimeseõpetus, käsitöö, matemaatika, kehaline kasvatus, esmaabi
Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtuspädevus, enesemääratluspädevus, suhtluspädevus, õpipädevus, matemaatika-ja ettevõtlikkuspädevus, orienteerumine, eneseregulatsioon, esmaabi.


 
  
UUS!
ÕUEMÄNGUTRALL

Kui oleme tutvunud näitusel leiduvate õuemänguasjadega, siis maldamata kauem oodata, lähemegi muuseumi sisehoovi mängima. Tuletame meelde vanu ja õpime uusi liisusalme. Aga ennekõike õpime uusi põnevaid tähelepanu ja keskendumist arendavaid, fantaasiat ja koostööd ergutavad mänge, millega oma õuemänguaega kodu- või koolihooviski meeleolukaks teha ning ühtlasi keskendumis- ja tähelepanuraskusi vähendada.

Lõiming: eesti keel, inimeseõpetus, matemaatika, kehaline kasvatus
Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi-, matemaatika- ja ettevõtlikkuspädevus


 
  
UUS!
MUSTRILINE MAAILM

Mustrid ümbritsevad meid igal sammul. Kui vaatame maailma mustriteadlike silmadega, näeme tapeedist ja riietest kaugemale: mustrid ringlevad looduses, joonistuvad välja ajas, hüplevad muusikas, korduvad me perekonnas ja isegi kehas! Pärast seda tundi jääb ketrama soov leida veel ja veel mustreid enda ümber. Tunni lõpul püüab igaüks ühe oma elulise mustri ka paberile.

Lõiming: eesti keel, inimeseõpetus, kunst, matemaatika, muusika, kehaline kasvatus
Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi-, matemaatika-, loodusteaduste ja ettevõtlikkuspädevus
 
  
 UUS!
MÕTTEMUSTRITE MAAILMAS

Kui tihti me mõtlemise peale mõtleme? Vahel on kasulik ja tegelikult päris põnev seda teha! Sobrame koos mõtete maailmas ning märkame ja analüüsime, milliseid radu nad käivad ja mis neid mustriradu üldse uuristab. Mängides raputame sissetallatud radu värskemaks. Koos nuputame, mis võib tegelikult peituda selliste igapäevaste olukordade taga, nagu paha tuju, ema - isa kurjustamine või klassikaaslase kiuslikkus. Saame teada, milline on meie kõigi kõige tugevam mõttemuster ja kuidas see meid mõjutab.

Lõiming: inimeseõpetus, eesti keel, matemaatika, kunst Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi-, matemaatika- ja ettevõtlikkuspädevus
 
  
UUS! 
KÄITUMISMUSTRITE MAAILMAS 

Astume sammu mõttemustritest edasi ja näeme, kuidas mõtted meie tegusid ajendavad ning otsime enda elust üles, kuidas me teod käitumismustreid moodustavad. Saame teada, millised käitumismustrid meile kasulikud on ja milliseid oleks hea muuta. Mängime üheskoos nende mustritega teatri vormis ja klassikaaslased saavad üksteise murekohtadele foorumteatri meetodil lahendusi pakkuda.

Lõiming: inimeseõpetus, eesti keel, draamaõpe
Arendatav pädevus: Kultuuri- ja väärtus-, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi- ja ettevõtlikkuspädevus
 
  

VANA KULD!
OTSIMISMÄNG MUUSEUMIS 


Jalutame üheskoos muuseumis ja arutame, millistest materjalidest on valmistatud uued ja millistest vanad mänguasjad. Kas plastmass on uus või vana? Kuidas vana nukku või vana karu ära tunda? Kas laste kodus olevad asjad on uued või vanad?
Õpime muuseumis orienteeruma, üksteisega koostööd tegema, pisiasju märkama ning peidetud saladusi avastama. 

Lõiming: eesti keel, kunst, kehaline liikumine
Arendatav pädevus:  Kultuuri- ja väärtuspädevus, enesemääratlus-, suhtlus-, õpi- ja ettevõtlikkuspädevus.