Näitus "Motankad - iidsed Ukraina kaitsenukud" alates 19.01.2024

Motanka nukud on maagilise väega nukud, mida on Ukrainas valmistatud sadu aastaid. Tartu Mänguasjamuuseumi galeriinäitusel on väljas Tartu Kunstikooli Tallinna Ukraina õppegrupi õpilaste tehtud motankad ning Tartus tegutsevast Ukraina Majast saadud nukud.

Ukraina õppegrupi üldkunsti õpetaja Liivika Põvat-Straus sai kaitsenukk motankast teada juhuslikult. Ühes tunnis pidid õppurid õmblema kangale paelast inimfiguuri. Kõik õmblesid naisfiguuri, üks õpilane tikkis aga figuuri näole punase risti. Kui temalt selle kohta küsiti, selgus, et tegemist on motanka ehk Ukraina kaitsenukuga. Kuna teema inspireeris nii õpetajat kui ka õpilasi, võetigi plaani motankad valmis teha.

Mõned noored olid motankasid teinud juba Ukrainas põhikoolis, osad aga said teadmised nüüd interneti vahendusel. Vajaminevad kangad ja niidid on pärit kunstiõpetaja lapsepõlvekodust, moeateljee jääkide hulgast ning Uuskasutuskeskusest.

Liivika Põvat-Straus leidis, et Tartu Mänguasjamuuseum on just õige koht kohalikega õppetöö viljade jagamiseks ning saatis näitusele nukkudega kaasa tegijate soovid: „Proovisime õpilastega motankaid valmistades häid soove ja mõtteid Ukraina suunas saata ning ühtlasi tutvustada eestlastele Ukraina kultuuri. Loodan, et nukkude valmistamisse pandud head emotsioonid mõjutavad positiivselt ka näituse külastajaid.“

Näitus jääb avatuks 30. märtsini 2024. 

* Tartu Kunstikooli Tallinna õppegrupp avati 2023. aastal Haridus- ja Teadusministeeriumi algatusel Eestis elavatele Ukraina noortele, kes pole seotud ühegi kooli ega töökohaga. Neile loodi disainialase kutsevalikuaasta Disain KUVA õppekava koos eesti keele ja kultuuri tundidega.

* Ukraina Maja hoiab ja arendab Tartus ukraina kultuuri, muuhulgas on toimunud seal ka motankade valmistamise töötubasid.

MEEDIAKAJASTUS 
16.01.2024 Tartu linna uudised Mänguasjamuuseum avab näituse Ukraina iidsetest kaitsenukkudest
21.01.2024 ERR uudised Tartus avati näitus Ukraina iidsetest kaitsenukkudest