Näitus "Täiesti tavaline lapsepõlv"

Tartu Mänguasjamuuseumi galeriis
24.04.-11.08.2019

Näitus „Täiesti tavaline lapsepõlv“ lubab pilgu heita 1950.-60. aastate Eestisse, tutvustades laste tollast maailma Silva Paluvitsale kuulunud esemete kaudu. Silva asjade hulgas on nii kodus õmmeldud lihtsaid kleidikesi, koolitarbeid kui ka mänguasju.


1955. aastal sündinud Silva oli pere ainus laps ning seetõttu oli tal mänguasju pigem rohkem kui vähem. Asjad olid ostetud poest, paljud mänguasjad ja raamatud olid saadud kingiks. Pea kolmekümne lelu seast oli Silvale eriti südamelähedane nukk Kersti, kes pilgutas silmi ja tegi kallutamisel häält. Silva ja tema sõbrad mängisidki peamiselt poest ostetud nukkude ja pabernukkudega, palju armastati ka joonistada ning eriti populaarne oli laulikutesse ja salmikutesse kirjutamine. Silva ema hoidis alles oma tütre lapsepõlve mänguasjad, riided, salmikud ja koolivihikud ning tänu sellele saab neid nüüd näitusel näha.  

Kuigi riigivõimu loosungite järgi pidanuks tollase Nõukogudemaa lapsed olema maailma kõige õnnelikumad, iseloomustab Silva oma lapsepõlve kui täiesti tavalist – see polnud ei liiga rõõmus ega liiga kurb. Sellise täiesti tavalisena ongi tema lapsepõlvekillud ka muuseumisse jõudnud.

Välja pandud esemed kuuluvad Kolga muuseumi kogusse ja Silva Paluvitsa erakogusse. Näitus kuulub mänguasjamuuseumi juubeliaasta ürituste programmi "Vinge veerandsada - Tartu Mänguasjamuuseum 25!".

VAATA JA LOE ROHKEM SELLE NÄITUSE KOHTA:
 
24.04.2019 ERR KULTUUR "Mänguasjamuuseum tutvustab 1950-60ndate lapse elu"

27.04.2019 Reporter: Kuidas mäletate teie oma lapsepõlve ja mänguasju?