Galeriinäitus "Puhh ja sõbrad"

Tartu Mänguasjamuuseumi galeriis 04.08 – 07.11.2021

Karupoeg Puhh peab sünnipäeva!

Puhhi ei pea tutvustama – on ta ju tuntud üle ilma nii raamatukaru kui ka Disney multikate tegelasena. Selle kohmaka kaisukaru ettevõtmised koos oma sõpradega paeluvad jätkuvalt miljoneid inimesi. Kuidas see kõik aga alguse sai?

21. augustil 1921. aastal kinkis Inglise kirjanik Alan Alexander Milne oma pojale Christopher Robinile esimeseks sünnipäevaks mohäärist mõmmiku, kelle nimi oli alul Edward. Üheskoos Londoni loomaaias käies hakkas isale ja pojale silma Kanada baribal Winnie. Selle armsa musta karu järgi saigi kaisukaru uue nime. 1926. aastal ilmus Alan Alexander Milne´i poolt kirjutatud esimene karupoeg Puhhi ja tema sõprade lugudest rääkiv raamat.

Raamat eestindati esimest korda 1968. aastal ning Puhhi multikad jõudsid meile esmalt Sojuzmultifilmi kaasabil, kes tõi 1970. aastatel tele-eetrisse pontsaka pruuni Puhhi. 1990. aastatel jõudsid eestlaste lugemislauale ka Disney joonisfilmid ja koomiksid ning mängunurka pehmed mänguloomad McDonald´si lasteeinest.

Tartu Mänguasjamuuseumi kogudes on ligi poolsada Puhhi tegelastega seotud mänguasja, kellest suurem osa on ka näitusele välja pandud. Lisatud on paar mänguasjamuuseumis olevat kaisukaru, mis on pärit samast ajast, kui Christopher Robin Milne´i kaisukaru Winnie.