Näitus "800 PEZi ja mitutuhat kommi!" KUNI 16.02.2020

20.11.2019-16.02.2020

Veel kuni 16. veebruarini saab mänguasjamuuseumi galeriis uudistada näitust, kuhu on välja pandud sadu ja sadu PEZi kommijagajaid. 

1927. aastal loodud PEZi kommid on kuulsaks saanud eelkõige omanäoliste kommijagajate poolest. Austria ärimehe Eduard Haas III unistuseks oli luua parim võimalik piparmündikomm maailmas. Kui esialgu oli piparmündikommide ostjatena silmas peetud põhiliselt täiskasvanuid, siis 1950. aastatest alates disainiti kommiümbriseid mõeldes lastele.

Nüüdseks on juba valmistatud üle 1500 erineva kommijagaja. Inspiratsiooni on ammutatud kõikvõimalikest teostest, alustades tuntud Disney animafilmide tegelastest ning jõudes välja popkultuuri klassikasse kuuluvate Tähesõdade, Sõrmuste isanda ja Marveli koomiksite sangariteni. Seetõttu kroonivad PEZi kommijagajaid säärased kuulsad näod nagu Darth Vader, Frodo ja Ämblikmees, samuti on esindatud Ninjakilpkonnad ja Pokemonid ning isegi raamatu „Võlur Oz“ tegelased.

Tartu Mänguasjamuuseumi näituselt võib leida esemeid Eesti PEZi kollektsionääride klubi presidendi Martin Karu (sünd. 1997) erakogust. Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis õppiv Karu alustas PEZide kogumist 2015. aasta detsembris. Tema enam kui 800 esemest koosneva kollektsiooni PEZi kommijagajad pärinevad nii Eestist, Ameerikast kui ka mujalt maailmast.