Pressiteade 28.06.2017

Mänguasjamuuseumis saab näha 100 aasta taguseid Soome mänguasju

Tartu Mänguasjamuuseum Eestist ja Hevosenkenkä mänguasjamuuseum Soomest on välja valinud sada Eestis ja Soomes toodetud mänguasja, et tähistada ühisnäitusega „Mäng+Peli=100!“ Soome Vabariigi 100. ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Tartu mänguasjamuuseumi galeriis avatud näitusel on väljas väike osa nendest mänguasjadest, millega Eestis ja Soomes on mängitud viimase saja aasta jooksul. Valikut tehes on eelistatud omamaistes tööstustes või kodukäsitööna tehtud asju. Kõige tuntumad nende hulgast on kindlasti Lotte ja Muumitrollid, huvitav on aga võrrelda ka Eestis ja Soomes toodetud Miki-Hiire kujulisi mänguasju ning erinevaid pea saja aasta vanuseid lauamänge.

Vanimad näitusele välja pandud esemed pärinevadki saja aasta tagusest ajast. Näiteks saab väljapandud asjade hulgas näha Soome poliitiku ja arvamusliidri Vappu Tuulikki Taipale perele kuulunud isevalmistatud mängukelku ja salapärast nime kandvat ennustusmängu „Santapuur Mary“, mille tootajaks on Eesti firma Cholk.

2017. aastal saab ühisnäitust näha Eestis ning 2018. aastal Soomes. Tartu mänguasjamuuseumi koostöö Hevosenkenkä mänguasjamuuseumi ja teatriga jätkub juba oktoobris, mil Teatri Kodu saalis mängitakse Eero Ahre-Patriku ja Drake-Pekka Heimani lastelugu „Sünnipäevapidu kummitusele“.