Näitus "Irina Krasnova nukumaailm"

Tartu Mänguasjamuuseumi galeriis 10.01 – 01.04.2018

Venemaal elav kunstnik Irina Krasnova on lapsest saati joonistada armastanud ning suurena saigi temast kunstnik. Ta on hariduselt disainer, töötanud keraamikuna ning on viimasel ajal aina enam tundnud huvi nukkude valmistamise vastu. Irina ise ütleb, et nukkude tegemise juures pakub talle kõige suuremat rõõmu just pisidetailide viimistlemine. Esialgu õmbles Irina nukke oma väikese lapselapse Isabella jaoks, hiljem lisandusid lihtsate riietega nukkudele keerulisemad ja detailirohkemad rahvariidenukud. Tänu oma Eestist pärit abikaasa sugulastele tekkis temas eriline huvi eesti rahvariidemustrite vastu.
 
„Mind paelusid eesti rahvariided, nende ilu ja värvikus, tikandid, värvid ja omapärane stiil, kindlad graafilised mustrid. Uurisin eesti rahvariiete teemalisi raamatuid ja hakkasingi neist inspireeritud kostüüme oma nukkudele õmblema. Kui me külastasime Eestis käies mehe sugulasi, sattusin ma paikadesse, mis olid kultuuri või ajaloo seisukohast olulised ja tutvusin selle suurepärase maa omapära, inimeste ja nende kommetega, “ selgitab Irina Krasnova, kui temalt küsida, miks venelanna valmistab just eesti mustritega kaunistatud nukke. „Mind on väga inspireerinud nii vanausuliste külastamine Mustvees kui ka setu mustrite ja ehetega tutvumine.“
Eesti rahvariideid kandvate mänguasjade kõrval on näitusel ka kunstnikule südamelähedasi nukke, kelle kostüümides on vihjeid vene rahvakunstile. Näiteks on ühe nuku riided kaunistatud Gželi stiilis, mis annab vihjeid vene käsitööliste traditsioonidele. Gželi stiilina tuntakse keraamika maalimise stiili, mis kujunes välja külades Moskva külje all, kus on potimeistrid elanud juba vähemalt 14. sajandist peale. Erilises tehnikas kasutatakse koobaltsinist tooni valge glasuuri põhjal, seda tavaliselt küll fajanssnõude ja miniatuursete portsellankujukeste kaunistamiseks.

Irina nukud on tüübilt Tilda nukud. Sellised ilusad ja stiilsed mänguasjad, kellele ei õmmelda nina ega suud ning kelle näoilmed annavad nukumeistrid edasi vaid silmade abil. Tilda brändi on rajanud Norra kunstnik Tone Finnanger 1999. aastal ning praeguseks kasutavad tema loodud nukutüüpi paljud nukukunstnikud üle maailma. Näitus mänguasjamuuseumis on kunstniku jaoks samaaegselt võimalus tutvustada nii oma töid kui ka seda konkreetset nukutüüpi.

Kunstnik Irina Krasnova usub, et igal tema nukul on hing ning lisab, et just seepärast on iga nuku sees väike süda, mis teeb nuku armsaks, heaks ja positiivseks.